Karnozyna – czym jest, co robi, jaki jest jej potencjał naprawczy i rejuwenacyjny dla naszego ciała?

Karnozyna znana również jako beta-alanina-L-histydyna, jest di-peptydem składającym się z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i L-histydyny. Występuje naturalnie w ludzkim ciele, w stanie wolnym (nie tworząc białek), głównie w mięśniach, sercu, mózgu, układzie szkieletowym i centralnym układzie nerwowym.


Kiedy poznano Karnozynę na początku ubiegłego wieku – początkowo koncentrowano się na tym, że buforuje zakwaszenie mięśni – umożliwia zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w warunkach silnego wysiłku.

Karnozyna działa jako bufor kwasów, pomagając zmniejszyć zmiany pH i opóźniając moment, w którym zmęczenie mięśniowe staje się odczuwalne. Większa pojemność buforowa mięśni może przyczynić się do zwiększonej wydolności fizycznej i lepszej tolerancji wysiłku. Wysoki poziom Karnozyny pozwala wykonywać intensywniejszą aktywność fizyczną czy sportową bez efektu załamania mięśniowego.

Druga odkryta funkcja Karnozyny dotyczy zdolności gospodarowania jonami wapnia w komórce mięśniowej, dbając o to, aby nadmierna ilość jonów wapnia, nie zatrzymywała możliwości kurczenia się mięśnia podczas jego aktywności.


Najnowsze badania pokazują, że Karnozyna na fundamentalne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej i przeciwstarzeniowej.

W badaniach wykazano, że do jej funkcji również zalicza się szczególne działanie antyoksydacyjne i potencjał chelatujący, niektóre metale w naszym ciele. Wykazano także, że ma bardzo wyjątkowo ważny dla odwrócenia procesu starzenia potencjał antyglikacyjny.

Naturalny potencjał produkcji Karnozyny w naszym ciele, zmniejsza się z wiekiem, dlatego niezwykle racjonalnym wydaję się zadbanie o to, aby przywrócić naszemu ciału możliwość produkcji karnozyny dla zachowania zdrowia i pełnego potencjału funkcjonowania naszego ciała w każdym wieku. Plastry Carnosine są najłatwiejszym sposobem przywrócenia odpowiedniego poziomu produkcji karnozyny w komórkach naszego ciała, bez wprowadzania do naszego ciała substancji chemicznych.


Jak badano potencjał anty-agingowy Karnozyny i jakie były efekty tych badań?

W badaniach in vitro do bardzo starych fibroblastów (komórek odpowiedzialnych w naszym ciele za produkcję m.in. kolagenu i elastyny) … bardzo starych czyli w momencie tuż przed ostatni podziałem cyklu komórkowego i przekształceniem tych komórek w komórki starcze, podano karnozynę do medium, w którym żyły fibroblasty. Okazało się, że komórki uległy odmłodzeniu i odzyskały zdolność ponownego namnażania się! Implikację tego są takie, że jeśli jesteśmy w stanie odmłodzić fibroblasty to jesteśmy tym samym w stanie odmłodzić tkankę łączną w naszym ciele, czyli tak naprawdę całe nasze ciało!

W innym badaniu na liniach komórkowych, gdy podano karnozynę do młodych namnażających się fibroblastów to one przekroczyły limit Heyflicka. Czyli pokonały funkcjonującą od 1965 roku teorię, dotyczącą limitu podziału komórkowego, który jest uznany za główną teorię starzenia się. Wg tej teorii każda komórka ma określony limit podziałów i po przekroczeniu tej ilości zamienia się w komórkę starczą. Z każdym podziałem komórki zmniejsza się długość telemerów, a w krytycznym momencie, komórka ulega apoptozie lub zmienia się w komórkę starczą. I w tym badaniu wykazano, że Karnozyna ma moc zmniejszenia szybkości skracania się telemerów, czyli ma zdolność przedłużenia życia komórce.


W jakich wskazaniach terapeutycznych stosuje się Karnozynę?

W badaniach wykazano, że dbając o odpowiedni poziom Karnozyny w mózgu i centralnym układzie nerwowym zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i chorób neuro-degeneracyjnych. W przypadku choroby Alzheimera poprawi stan chorego.

Odpowiedni poziom Karnozyny w sercu poprawia jego kurczliwość i sprawność mięśnia sercowego. W przypadku zawału poprawia odbudowę tkanek, które uległy zniszczeniu w wyniku zawału.

Kolejnym wskazaniem dla zadbania o poprawienie poziomu Karnozyny jest choroba cukrzycowa i wszystkie powikłania związane z nadmiarem cukru we krwi – efekt antyglikacyjny.

W Rosji wprowadzono krople do oczu z Karnozyną, która była bardzo skuteczna w leczeniu katarakty. Zmiany, którym ulegają białka soczewki naszego oka mogą być cofnięte dzięki Karnozynie.

W Japonii preparaty zawierające Karnozynę stosuję się do leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, mają świadomość, że bardzo szybko goi nadżerki i wrzody.

Podsumowując, funkcje Karnozyny:

  • przedłuża życie komórek
  • zwiększa potencjał proliferacyjny komórki
  • komórki stają się młodsze
  • poprawia się praca serca
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych
  • poprawia wydolność organizmu, również podczas intensywnego treningu

W moim odczuciu nie związanym z profilaktyką zdrowotną czy anty-starzeniową, stosowanie karnozyny poprawia naszą percepcję. Poprawia klarowność i jasność myślenia. Przestaje przeszkadzać nam nadmiar dźwięków i innych intensywności istniejących w naszym otoczeniu. Poprawia koncentrację, ułatwia skupienie się. Po zaledwie kilku dniach stosowania plastrów Carnosine czuję się zdecydowanie sprawniejszy intelektualnie, bardziej skupiony i skoncentrowany na działaniu.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące stosowania plastrów Carnisine Lifewave lub jakiekolwiek inne pytania dotyczący innych produktów czy współpracy z firmą Lifewave – zapraszam serdecznie do kontaktu: mm@x39.net.pl

z wdzięcznością

Marcin Marcinkowski

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *